Maksimir blitz 2023.- Promocija šaha u zajednici

MAKSIMIR BLITZ 2023. – PROMOCIJA ŠAHA U ZAJEDNICI

Šahovski klub Maksimir u suradnji sa SDP Maksimir održao je dana 13. svibnja 2023. godine
šahovski turnir „Maksimir blitz 2023. – promocija šaha u zajednici“. Organizatori su ovim
turnirom željeli promovirati šah u zajednici, a konkretan povod je bila inicijativa SDP-a za
izgradnjom šahovskog parka za građane na području Maksimira, po uzoru na slične parkove u
mnogim svjetskim metropolama.

Turnir se održao u prostorijama SDP-a Maksimir, u Božidarevićevoj 9, a svu potrebnu
opremu za igru osigurao je ŠK Maksimir. Sudjelovalo je 35 natjecatelja iz 13 različitih
klubova, a među njima su bile i 4 šahistice. Glavni sudac turnira bio je Mate Ivačić. Igralo se
ukupno 9 kola po švicarskom sistemu, a tempo igre bio je 7 minuta + 3 sekunde po igraču.

Nakon odigranih zanimljivih 9 kola pobjedu je odnio Robert Govorko (ŠK Aer) s osvojenih 7
bodova, koliko je imao i drugo plasirani Žarko Novak (ŠK Maksimir). Zanimljivost je to da je
u posljednjem 9. kolu Novak pobijedio Govorka, ali zbog dodatnih kriterija koji se
primjenjuju kod istog broja bodova to mu nije bilo dovoljno za osvajanje turnira. Treće mjesto
osvojio je Danijel Starčević (ŠK Ina-Zagreb) koji je skupio 6,5 bodova.

Organizatori su posebno ponosni na činjenicu da se na turnir odazvao maksimalan broj
sudionika (35), a po pozitivnim reakcijama natjecatelja, kao i publike koja je pratila
zanimljive šahovske mečeve, za očekivati je da ovaj turnir postane tradicionalno mjesto.